Oxford Textbook of Clinical Research Ethics

Oxford Textbook of Clinical Research Ethics jest zasobem odpowiednim do kursu z etyki badawczej i byłby również pomocny dla osób rozpoczynających karierę w badaniach klinicznych. Jest to przystępna synteza i dyskusja na temat wielu aspektów etyki badawczej – wielkiego przedsięwzięcia, jak wskazuje jego wielkość. Uczeni i studenci uznają tę książkę za cenną, ale jest to również ważne źródło informacji dla osób już prowadzących badania kliniczne jako badacze (lub ci, którzy myślą o zostaniu badaczami), a także dla członków zespołu badawczego, recenzentów, sponsorów, grup wsparcia badań i organów regulacyjnych . Lista 87 autorów obejmuje wielu liderów w dziedzinie etyki medycznej i badawczej. Jest dobra mieszanka punktów widzenia, która sprawia, że tekst jest oświecający i prowokuje do myślenia. Podręcznik, który kompiluje rozdziały napisane przez tak różnorodną grupę autorów – nawet tych, którzy są szeroko napisani i doświadczeni przez wielu autorów rozdziałów – wymaga znacznych nakładów redakcyjnych i wskazówek, aby zapewnić spójną całość. Redaktorzy tej książki, którzy są dobrze publikowanymi i szanowanymi autorami, byli gotowi podjąć się tego zadania. Pisanie jest konsekwentnie najwyższej szuflady. Książkę można czytać od deski do deski bez żadnych wstrząsających zmian stylu i perspektywy, które czasami pojawiają się w książkach wielorakich. Co ważne, każdy rozdział koncentruje się na konkretnych koncepcjach i kontrowersjach. Tak więc książka jest cennym zasobem, gdy pojawia się pytanie w praktyce lub gdy potrzeba dodatkowych fundamentów w określonym obszarze. Czytelnicy lepiej zrozumieją złożone problemy, co sprawi, że staną się one w dobrym nastroju w rozmowach z rówieśnikami, badaczami i ludźmi, którzy myślą o uczestnictwie w badaniach klinicznych.
Książka rozpoczyna się od kompleksowego zbadania historycznych precedensów i wydarzeń, które prowadzą nas do obecnego stanu etyki badawczej i które kształtują jej prawdopodobny przebieg w przyszłości. Po tym materiale następuje 10 rozdziałów poświęconych etycznym aspektom takich dziedzin, jak kody i wskazówki, kwestie projektowania naukowego, przegląd i nadzór, wybór przedmiotów i świadoma zgoda. Dwie ostatnie części, które są szczególnie interesujące i ważne, obejmują międzynarodowe badania i zachowanie badaczy, w tym dyskusje o konfliktach interesów i naukowym niewłaściwym postępowaniu.
Ta książka wspiera lekarzy, którzy starają się prowadzić badania w świecie rzeczywistym w najbardziej etyczny sposób. Parafrazując Henry Beecher w swoim przełomowym artykule w czasopiśmie Ethics and Clinical Research (N Engl J Med 1966; 274: 1354-60), etyczne prowadzenie badań zależy przede wszystkim od odpowiedzialnego działania naukowca. Ta książka daje badaczom dobre podstawy tego, czym są te obowiązki i dlaczego są one ważne.
Uwaga zwrócona na międzynarodowe perspektywy zwiększa atrakcyjność książki. Redaktorzy stwierdzają we wstępie, że celowo włączali autorów z tak wielu różnych krajów, jak tylko mogli. To odświeżające widzieć, że to oświecone podejście rozciągało się nawet na wybór fotografii na okładce, która pokazuje nie laboratorium z probówkami lub pacjenta siedzącego na stole do badań, ale zamiast tego badacz interakcyjny z podmiotem pod drzewem w zdalna wioska.
Również format książki jest przyjemny Dobrze jest używać nagłówków i podtytułów, aby pomóc czytelnikowi, który szuka określonego tematu. Istnieją również fotografie, tabele i inne grafiki, które cieszą się zainteresowaniem i pomagają czytelnikowi w rozważaniu kwestii etycznych. Każdy rozdział zawiera listę odniesień, które wspierają tekst i zapewnia czytelnikom zainteresowanym dalszą eksploracją z solidnymi punktami wyjścia. Chociaż socjologowie i behawioraliści mogą czuć się nieco lekceważeni, książka jest idealna dla wyższego poziomu etyki badań klinicznych.
Ta książka to prawdziwy klejnot. Redaktorzy celnie zrealizowali swój cel, jakim jest stworzenie obszernej książki, która zapewnia systematyczną analizę, a to z wielokulturowego podejścia.
Gary L. Chadwick, Pharm.D., MPH
University of Rochester, Rochester, NY 14642
rochester.edu
[więcej w: fizjoterapia po endoprotezoplastyce stawu biodrowego pdf, dyżury aptek grójec, oseltamiwir ]

Powiązane tematy z artykułem: dyżury aptek grójec fizjoterapia po endoprotezoplastyce stawu biodrowego pdf oseltamiwir