Epidemia AIDS – sprawozdanie z postępów z Mexico City

Ćwierć wieku po odkryciu wirusa ludzkiego niedoboru odporności (HIV) świat w końcu zyskuje na popularności w walce z AIDS. Jednak miliony nowych zakażeń i zgonów każdego roku są otrzeźwiającymi przypomnieniami o trudnych wyzwaniach. Prezentacje na XVII Międzynarodowej Konferencji na temat AIDS, która odbyła się w Meksyku na początku sierpnia, oraz temat spotkania – powszechne działanie teraz – odzwierciedlają fakt, że pandemia nadal szaleje nie tylko w krajach rozwijających się, ale również w krajach rozwiniętych, gdzie jest często pomijany, na przykład w Stanach Zjednoczonych. Na sesji inauguracyjnej Pedro Cahn z Argentyny, ustępujący prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz AIDS oraz konferencja cochair, wezwali uczestników: Możemy – i musimy to zrobić – lepiej . Konferencja, pierwsza w Ameryce Łacińskiej, miała 20 716 delegatów, z czego prawie połowa z USA lub Meksyku. Chociaż nie było to już najważniejsze forum badań biomedycznych, które było kiedyś, spotkanie jest wyjątkowe i zapewnia przegląd epidemii. Prelegenci na głównych sesjach byli zróżnicowani, począwszy od 13-letniej Honduranki z zakażeniem wirusem HIV i pracownicką płci żeńskiej z Argentyny po Felipe Calderóna, prezydenta Meksyku i Ban Ki-moona, sekretarza generalnego Narody Zjednoczone.
Szacowana liczba osób żyjących z HIV (panel A) i wskaźnik rozpowszechnienia HIV wśród osób w wieku od 15 do 49 lat (panel B), w skali globalnej iw Afryce Subsaharyjskiej, 1990-2007. Dane pochodzą z UNAIDS.1
Według wspólnego programu ONZ dotyczącego HIV / AIDS (UNAIDS) około 33 miliony ludzi (zakres od 30,3 do 36,1 miliona) żyje z HIV na całym świecie, z których 2,7 miliona (zakres 2,2 miliona do 3,2 miliona) stało się zainfekowany w 2007; 2,0 miliona osób (zakres od 1,8 miliona do 2,3 miliona) zmarło na AIDS w 2007 roku (patrz wykresy) .1 Jednak po raz pierwszy oboje mniej dzieci (którzy stanowią około 15% łącznej liczby) i mniej osób dorosłych zostaje zarażonych, i mniej osób umiera niż w poprzednich latach. W Afryce subsaharyjskiej większość epidemii krajowych ustabilizowała się lub – na przykład w Zimbabwe – zaczęła się zmniejszać, co mierzy się corocznym określeniem rozpowszechnienia wirusa HIV wśród kobiet otrzymujących opiekę prenatalną. Jednak w Kenii infekcje rosną, podobnie jak w Rosji i na Ukrainie, które mają największe epidemie w Europie Wschodniej i Azji Środkowej. W Rosji użytkownicy narkotyków iniekcyjnych nie mają dostępu do metadonu i programów na dużą skalę dostarczających czystych igieł i strzykawek.
Wysoce aktywna terapia antyretrowirusowa jest niezwykle skuteczna u osób zarażonych, które na bieżąco mogą otrzymywać leczenie. W rzeczywistości wiele osób z zakażeniem wirusem HIV może teraz oczekiwać osiągnięcia niewykrywalnych obciążeń wirusowych i stosunkowo normalnego życia i długości życia – wydarzeń, które kiedyś trudno było sobie wyobrazić. Jest 25 zatwierdzonych leków przeciwretrowirusowych, a kolejne są w drodze. Niestety, ubóstwo, stygmatyzacja, dyskryminacja, nieodpowiednie systemy opieki zdrowotnej i inne problemy społeczne pozostają potężnymi barierami dla programów leczenia i profilaktyki. Poszukiwanie skutecznej szczepionki przeciwko AIDS, świętemu graalowi biomedycznych badań nad zapobieganiem HIV, pozostaje nieskuteczne, w dużej mierze dlatego, że nie ma wystarczającego zrozumienia krytycznych odpowiedzi immunologicznych na kontrolowanie wirusa (patrz artykuł Perspective Johnston i Fauci, strony 888- 890)
[hasła pokrewne: nfz bydgoszcz skierowania, jelito ślepe, dermatologia estetyczna wrocław ]

Powiązane tematy z artykułem: dermatologia estetyczna wrocław jelito ślepe nfz bydgoszcz skierowania